vasario 27, 2015

KAI ŽIEMĄ NESNINGA





 Nėra ledo..Žvejybos parduotuvės merdi, prekybos nėra.  Nauji metai jau šianakt, laukia kelios išeiginės dienos. Valgyti “baltas mišraines”, jau nebėra kūne vietos  kur jas būtų galima patalpinti. Švęsti kelias paras irgi jau praeitis. Nepakenktų mankšta, ypač  gamtoje. Žiemos  nei kvapo..Tikram žūklės  fanatikui nėra vietos namie Tokia savijauta aplankė prieš kelerius metus. Tada ir kilo mintis nuvažiuoti patikrinti upelį…


Pirmoji  žūklė

    Žiemą sulėtėja tempas ne tik gyvūnų pasaulyje, bet ir žvejų, ypač tokią žiemą kaip ši, žvejai nežino ką veikti, skaito žurnalus, forumus apie žūklę, žiūri laidas ir nostalgiškai prisimena savo anksčiau patirtus įspūdžius. Tai neaplenkia ir manęs.. Bet galų gale organizmas trokšta naujų iššūkių, nuotykių, bei žvejui būtinos adrenalino dozės.
   Galima būtų šokti į valtį, bet tas šaltis ir drėgmė ant vandens jokio malonumo nebesuteikia. Ir be to plėšrūnai stovinčiame vandenyje jau pernelyg vangūs. Rimtesni lydžiai pasitraukė į gylius, vidurinius vandenis, dabar lengviau pasiekiami velkiavimo būdu. O ir įkirtus, priešininkai visai nekokie.
......Manau reikia patikrinti savo mėgstamus upelius. Pastudijuoju žemėlapį, prisimenu pavasarines žūkles, įvertinu koks galėtų būti vandens lygis ar skaidrumas
 Bent jau po švenčių pasivaikščiosiu, prasivėdinsiu. Skambinu bičiuliui, nuotaikos panašios-lekiam...
    Orelis siaubingas, dulksna su 15m/s vėjo gūsiais. Normalūs žmonės šiltai susisukę gulėtų ant „sofkutės“, gurkšnotų alų ir nekištų nosies laukan. Bet ne, mes kitokie...
    Privažiuojam upelį išsiraizgiusį nuostabiame gamtos užkampyje. Šiandien planuojam lengvai, praeiti kokių porą kilometrų žemupio ir prieiti santaką. Kažkur giliai smegenų kampelyje kirba mažytė mintis, gal čia daugiau šansų susikauti su solidesniu priešininku nei žvaigždžuvė. Draugas pereina į kitą krantą, taip lengviau patikrinti visus posūkėlius, pakišti vobleriuką po kiekvienu kelmu, negu vienas kitam lipti per galvas tame pačiame krante.
  Gaudymas puikus nuostabiame gamtos prieglobstyje. Žiūriu į upelį, atrodo kas čia galėtų ištverti tokias gyvenimo sąlygas, o dar plėšri žuvis. Ką jai čia veikti, juk kiek gaudau, dar nemačiau jokio gyvio. Bet tiek to, nesuku sau galvos, grynas oras skverbiasi į organizmą, išstumdamas iš po švenčių sukauptą blogį. Savijauta gerėja ne valandom, o minutėm. Ir staiga kolegai atsiveja mažylis, bando griebti, bet  kažką įtardamas negero grįžta į savo valdas ir daugiau nepasirodo. Keičiam masalus, bet, ai, paliekam ramybėje, juk žvejų terminu vos „imamas“, kokie 35 cm ilgio, nedaugiau. Štai ir upelis į pabaigą, už posūkio santaka, o mes vis dar „tušti“ .

Prieiname upių santaką, susižvalgom. Nu jo šita upė mums didoka, sunku orientuotis, kur galėtų slėptis mūsų priešininkas. Nusprendžiame pagaudyti dar pusvalandžiuką, aš kokių šimtą metrų eisiu dešiniu krantu, bičiulis žygiuoja į kairę. Į kairę? Hmm... į kairę visada įdomiau, sukirba nevalyva mintis. Nusišypsau. Viltis atidaryti sezoną išblėsus, bet taip nesinori pradėti metus nuliniu rezultatu. Čia jau atviresni plotai, vėjas visai įsisiautėja, lenkia medžius iki žemės. Taip ilgai neištversiu. Suskamba mobilus, ne pats mieliausias garsas žvejojant. Ir kaip taisyklė, pradeda „zysti“ tik užmetus masalą. Skambina bendražygis. Spėju sakys - baigiam kelionę arba kažkuo nustebins, kas mažai tikėtina. Ragelyje pasigirsta - turiu...Tikiuosi kokį lydekioką, bet ne, nuveju piktas mintis, juk balse jaučiasi jaudulys, kažkas įdomiau..ką, šlakį? Oho, 1,5 kilogramo? Neblogas, džiaugiuosi už tave, juk pirmas gyvenime.. Eiti tolokai, bet ir kam žuvį kankinti,  teks tenkintis telefonine foto.  Gal jau užteks, pasigirsta ragelyje. Gerai, dar  keli metimai ir lekiu, susitinkam prie automobilio. Kaip visada dar mažai. Kiek matyti į tolį, upės vaga išsitiesina ir dingsta miškų posūkiuose. Čia galbūt paskutinė įdomesnė duobutė kiek akis užmato, dar pamėginu ir užteks. Nevalingai suku ritės rankenėlę ir upės vidury staiga kažkas sustabdo... Vandens paviršiuje suvinguriuoja ilgas kūnas, negali būti-šlakis. Violetinis atspalvis sužvilga ant kranto, bus netoli 3 kg. Gražuolė patelė įsiamžina šalia spiningo ir keliauja atgal. Grįždami aptarinėjam įspūdžius, juk pirmą kartą tiesiogiai teko susidurti su šia nuostabia taškuotąja žuvimi atėjūne.


Apie šlakį

  Nuo šio momento jau praėjo nemažai laiko. Dabar, tokią žiemą, kai nesninga, dažniausiai važiuoju į upes, upelius,  kur yra galimybė susitikti akis į akį su vyresniuoju upėtakio pusbroliu. Bet upėtakiai taipogi lieka nepamiršti, juk ir asmeninis rekordas (54 cm) pagerintas būtent žiemą.  Tokiu metų laiku ieškau upėtakių aukštupiuose, didesnių upelių intakuose. Kurį laiką  margiai pasilieka šalia nerštaviečių, veja neprašytus svečius, atplaukusius paragauti delikatesinio maisto raudonųjų ikrų. Po neršto reikia atstatyti jėgas, todėl jie slepiasi šalimais ramesnėse vietose, po kranto išgraužom, duobėse, kelmais ir t.t. Trumpai tariant, vengia atvirų vietų. Šlakis elgiasi panašiai, bet retai kada traukiasi iš upės vagos. Vidury upės lengviau kontroliuoti teritoriją, stebėti grobį, o ir fiziologija reikalauja, kur srauniau ten daugiau vandenyje deguonies.
Po neršto šlakiai iš mažesnių upelių leidžiasi į didesnes upes ir ten užsilaiko iki pavasario. Ir žiemą, kažkokiom aplinkos sąlygom įtakojant, greičiausiai vandens temperatūrai kylant ir vandens lygiui slūgstant, po truputį ritasi žemyn upe. Plėšri žuvis 2-4 kg mažame upelyje  paprasčiausiai neturi kuo maitintis, kur pasislėpti, todėl traukiasi į didesnius vandenis.
   Šlakiai dažniausiai tokiu periodu laikosi upės duburiuse kur yra koks intakėlis ar šaltinis,
aprūpinantis šaltu prisotintu deguonies, šviežiu, šaltesniu vandeniu. Taip pat mėgsta vagos kraštus ties posūkiais, kai sekluma staiga pereina į duburius arba atvirkščiai. Taip jie gali pasislėpti  nuo stiprios srvės, atrasti sau priedangą. Apibendrinant galima sakyti, kur gilesnė upės vaga ir sulėtėja srovė, ten yra klasikinė šlakio žiemojimo vieta. O pavyzdžiui, kur grįžtamoji srovė-sūkuriai, teko pagauti tik lydekas. Karališkos žuvies sutikti nepavyko...
Skirtumas toks, kad šlakis - žuvis atėjūnė, nevengia avirų plotų, o tuo tarpu upėtakių savisaugos instinktas labiau išvystytas, todėl jie renkasi buveines po įvairiais kliuviniais, pakrančių išgraužom, akmenimis ir t.t...

   Skirstant šlakius, norėčiau išskirti rudeninį ir žieminį-pavasarinį taškuočius. Tai sakyčiau visai skirtingos žuvys. Ką tik iš jūros atplaukęs, dar sidabrinis plėšrūnas, pateisina savo prigimtį. Būta veržlus, piktas ir energingas, tikras kovotojas. Tuo tarpu po neršto šlakiai tampa lyg savo paties šešėlis. Praradęs apie 20-30% savo kūno masės tampa vangus ir atsargus, neeikvojantis energijos agresiviems pasivaikymams. Žiemą jau sunkiau „prikalbinti“ reaguoti į siūlomą masalą. Jie būna pasyvesni, voblerį reikia „paduoti“ palei pat nosį. Na ir priešininkas silpnas, kaip koks vienišas pensininkas prieš „Vilniaus Energiją“ J

Žūklės ypatumai

    Čia jau žveją peni kojos, tenka nužygiuoti ne vieną kilometrą. Vėliau, kai esi atsirinkęs perspektyvius ir patogius privažiuoti upių ruožus į pagalbą galima pasitelkti automobilį ir patikrinti daugiau produktyvesnių vietelių, ką ir daro įgudę  „šlakiautojai“. Bet pradžiai ne kartą turi „šukuoti“ visą upę, praeiti pirmyn ir atgal, kad išsiaiškintum kas ir kur gyvena. Žvejai būna sako- upėtakis ir šlakis pirmo metimo žuvis. Aš su tuo teiginiu sutikčiau tik dalinai. Aišku būna taip vadinamas „sukilimas“ kai prie kiekvieno posūkio gauni kibimą, bet dažniausiai tai nieko panašaus. Jeigu žuvis agresyvi, saugo savo valdas, tai ar iš alkio ar gindama teritoriją atakuoja pirmu masalo pratraukimu. Dar toks įspūdis susidaro todėl, kad paprastai žvejai neužsilaiko vienoje vietoje, ir padarę keletą metimų keliauja tolyn. Bet jei žuvis neaktyvi, tada ją išprašyti tikrai nėra lengva.
Reikia keisti masalus, jų pravedimo būdą.  Pavyzdžiui prisiminiau vieną atsitikimą. Kartą su draugu priėję perspektyvesnę vietelę nejučia užsiplepėjom, ir sustoje vienoje vietoje, nekeisdami vobleriukų padarėme gal po penkiolika metimų, kol galiausiai pajutau tą specifinį stuktelėjimą ir trijų kilogramų gražuolis sužvilgo vandens paviršiuje. Pasirodo ir karališka žuvis turi nervų ir kantrybės ribas, ne taip kaip mes, vedę vyrai, galime viską ištverti...  Bet paprastai man labiau patinka aktyvi žūklė ir vienoje vietoje stengiuosi neužsistovėti. Juk dar reikia ir gamta pasigrožėti ir visada smalsu sužinoti kas tavęs laukia už sekančio upės posūkio.
Norint patikrinti daugiau ruožų, manau, kad ilgai vienoje vietoje „drožti“ neverta - aš paprastai porą sykių užmetu vieną masalą, paskui keičiu į kitą ir jei jokių žuvies požymių nėra – keliauju toliau. Visai kita kai žūklavietė perspektyvi ir ne kartą pateisino savo statusą. Tokioje vietoje verta padirbėti kiek ilgiau, keičiant masalus, jų pravedimo gylį, greitį. Reikėtų pažaisti masalu, staiga sustabdyti, lengvai „patvičinti“. Mano kukli patirtis leidžia teigti, kad jei pagaunamų šlakių toje vietoje yra, tai jie kažkaip pasireiškia - stukteli per masalą, arba atsiveja jį. Galų gale, jei ir nekibs, tai tiesiog pasirodys.  Taškuotieji turi savybę sekti paskui masalą ir jo negriebti. Matyt tai lemia kažkokius įtarimus masalui, o gal pastebėjo žvejį ir nesiryžta atakuoti. O gal paprasčiausiai taikiai palydi priešą iš savo valdų. Aišku net nereikia sakyti, kad jei pamatėte žuvį, verta pralaukti šiek tiek laiko, paeksperimentuoti. Jei kabliukų neparagavo, yra didelė tikimybė, kad žuvis dar kartą gali atakuoti masalą. Bet jeigu jokių gyvybės ženklų nėra, tai sėdėti tokioje vietoje pusdienį nėra prasmės - reikia eiti toliau. Šiaip vertėtų užsukti dar kartelį patikrinti vakarėjant.

   Pamenu kaip pagavau vieną iš didžiausių savo egzempliorių. Prieinu šiokį tokį posūkį, upės vaga kaip tik atsimuša į mano krantą, žemiau įvirtęs medis. Krantas gana aukštas, pora metrų virš vandens. Švysteliu palei medį, kad tik srovė nepaneštų mano voblerio po šakom. Šiaip taip išlaviruoju, jau matau savo masalą paviršiuje ir tik staiga iš tamsios gelmės pakyla siluetas ir plaukia paskui. Nespėju sureaguoti ir „pusrastis“ dingsta taip pat, kaip ir atsirado, ištirpsta juodoje nežinomybėje.  Turbūt nereikia aprašyti mano būsenos. Atsitraukiu nuo kranto atatupstas. Šiaip ne taip atsegu segtuką. Adrenalinas matyt plūsteli iki rankų pirštų galiukų. Pakeičiu upėtakio imitacijos 9 cm vobleriuką. Palaukiu keletą minučių, atrodo prabėga visa amžinybė. Pritūpęs švysteliu, ech, nesėkmingai, masalas bando palysti po įgriuvusio medžio šakom, prikeliu spiningą ir greitai suvynioju, kad nepalikti voblerio, o dar blogiau nesugadinti viso reikalo. Šaltakraujiškumas dabar nepakenktų, susikaupiu, metu, idealiai.  Nespėju net pagalvoti, kad  greičiausiai šitos pastangos bereikalingos ir staiga scenarijus kartojasi. Dabar iš viršaus jau viską matau kaip paveikslėlyje. Burna prasižiojusi, apatinis žandikaulis (kablys) užsirietęs, koks grožis, visai kaip sapne. Atstumas tarp masalo ir žuvies nedaugiau kaip per sprindį. Rusvas kūnas šiek tiek pasiverčia ant šono lyg bandydama apsisukti ir vėl išnykti. Atrodo laikas sustojo, bet masalas nenumaldomai artėja prie kranto, o situacija nesikeičia. Sustabdau voblerį, staigiai trūkteliu ir vėl stop. Šlakio patinas nesusilaiko, įtarimai išgaruoja, juk auka bando sprukti. Medinės žuvelės uodega dingsta nasruose. Kirtimas ir spiningas išlinksta kaip vytelė. Nejučia išsprūsta - turiu... Ateityje dar ne kartą pasitaikė panašių situacijų, bet tikrai ne visada baigdavosi mano pergale.
   Paprastai, gaudant metu skersai srovės, staigiu truktelėjimu užgilinu, ir srovės stumiamas masalas daro posūkį. Dažniausiai šlakis atakuoja, būtent tuo momentu kai vobleris bando „atsistoti“ prieš srovę. Traukiant voblerį galima lengvais judesiais „patvičinti“, kartais padeda išprovokuoti.
 
       Po draudimo nereikėtų iškarto pulti gaudyti šlakių, nes jie būna dar neatsigavę po neršto ir sportiniu požiūriu nesuteiks laukiamų emocijų. Be to, kaip rodo praktika, kibimo aktyvumas pasireiškia tik sausio antroje pusėje ir trunka gal pora mėnesių. Vėliau, didžioji žuvų koncentracija būna jau iškeliavusi, o dar pavasariniai potvyniai. Per visą dieną gali ir nieko nepešti.
    Žiemos laiku pagauti grįžtančią lašišą tikimybė visai nedidelė, nors kartais pasitaiko net ir pavasarėjant. Sunku paaiškinti kodėl viena kita pasilieka. Manau kai kurios po neršto taip išvargsta, kad iškarto nebesugeba grįžti į jūrą ir dažniausiai užsilaiko didžiosiose upėse tokiose kaip Neris ar Šventoji. Kodėl jos pasilieka sunku pasakyti, bet aš galvoju, kad pernelyg išsekusios nebepajėgia keliauti ir pasilieka mėnesiukui kitam.. Aišku tai daugiau išimtis, todėl įrankių „pasunkinti“ tikrai nerekomenduočiau, o jeigu taip ir atsitiktų, manau galima susitvarkyti ir su „šlakine“ įranga, juk ir lašiša jau nebe rudeninis „traukinys“.

Spiningavimo masalai ir įrankiai

Šiaip jūrinių margių žūklėje viena svarbiausių užduočių yra atrasti jų slėptuvę. Lengviau yra atsirinkti masalus. Turiu savo dėžutėje kokių dešimt skirtingų masalų, bet manau pakaktų ir per pusę mažiau. Nežinau kodėl, bet žiemą išimtinai spiningauju tik vobleriais. Kažkaip tas smagumas visai kitoks, nei svaidant blizges ar sukres. Gaudant vobleriais galima lėčiau pravesti, užlaikyti ar paplukdyti masalą. O mėtyti sunkiąją artileriją visai nėra noro, juk žiema ramusis metų laikas..
 Vobleris – parankiausias spiningo masalas, kuriuo gali žvejoti tiek naujokas, tiek patyręs upių vilkas. Jo žaismas sukurtas masalo konstrukcijoje, tad reikia tik pasirinkti tinkamus modelius. Optimalus vobleris šlakių žūklei – 6-8 cm ilgio „minnow“ arba agresyvesnis pastarojo mišrūnas su „crank“ modeliams būdingomis savybemis. Plukdomas toks masalas pernelyg neturi nukrypti nuo judėjimo ašies ir vinguriuodamas imituoja plaukiančią aukšlę.

Nenorėčiau užsiimti reklama, bet keletą gamintojų , kuriuos vertinu, galima būtų paminėti: tai japonų gamintojo „Jaxon“, lenkiški „Salmo“, pasirodė neblogų modeliukų „Pontoon 21“ firmos, taip pat nereikėtų pamiršti ir lietuviškų gamintojų.  Jei šlakis pasirodė ir nesiryžo griebti masalo, tokiu atveju nepamaišys turėti „long“tipo 3-4 nr. ryškesnių spalvų sukrę ir net guminuką. Būna kartais padeda.
Trumpai apie įrankius. Spiningą reikėtu rinktis vidutinio ilgio 2,6-2,8 metro, ne itin galingą.
Mano galva, persisrengti šitoj vietoj nereikėtų. Šlakių žūklei visiškai pakanka gero, pagal amerikietišką klasifikaciją medium-light, medium galios spiningo, kurio metamoji galia  14 - 21 g. Liaunesnis kotas suteikia nepalyginamai daugiau emocijų, manau ir tą pačią lašišą po ilgesnės kovos tokiu įrankių galima įveikti. Spiningo linkis - įpratimo dalykas, labai priklausantis ir nuo to, kokį valą naudosime - paprastą ar pintą. Jei pirmenybę teikiame pintam valui, tikrai rekomenduočiau minkštesnį blanką, kitaip neišvengiamai rezultatyvumo procentas gali ir sumažėti.
Aš asmeniškai gaudau pintu valu, sakyčiau čia jau skonio reikalas. Pabandžiau „mono“ valą, po to pintą ir pastarasis man „prilipo“ labiau. Galima būtų įvardinti keletą privalumų pintos gijos. Tai atitinkamai plonesnė gija, galima toliau užmesti, lengviau gilinti masalą. Aišku jei papuola koks kliuvinys, valo stiprumas leis sutaupyti pinigėlių. Pinto valo jautrumas visai kitas, padeda lengviau kontroliuoti dugną,  prisilietimus prie masalo. O paprastas valas geriau amortizuoja žuvies smūgius, bet jei tinkamai susireguliuoji ritės stabdį ir spiningas reikiamo linkimo, atsipurčiusių žuvų kiekis tampa minimalus. Aišku pintas valas daugiau matomas vandenyje, minusinėje temperatūroje labiau šąla, bet prie neigiamos temperatūros stengiuosi visai nevažiuoti į upelius.

Įstatymų subtilybės

    Tikrai  labai gaila, kad aplinkos apsaugos departamentas neišduoda licenzijų ir  kitoms rytų Lietuvos upėms. Kaip visi žinome, pagal šiuo metu galiojančias mėgėjiškos žūklės taisykles nuo sausio1 d. iki rugsėjo 15 d. su licenzijomis pasiimti žuvį šiame regione galima tik Siesarties ir Neries upėse. Ko nepasakysi apie pajūrio upes, kur beveik visos upės atviros legaliai šlakių žūklei. Ir vis dažniau pasivaikščiojęs, gali išvysti, visų lašišinių upių pakrantėmis ištryptus takus. Tai liudija, kad savotiškas presingas tikrai egzistuoja. Mūsų šalyje kol kas ne visi žvejai tolerantiški, ir pagavę taškuotąjį atėjūną, nepuola paleidinėti. Tuo tarpu pinigus už įsigytas licenzijas galima būtų skirti žuvinimui. Dabar valstybė negauna nieko, o praranda tiek pat.  Aš ne ichtiologas(nors ir  vaikystėje svajojau įgyti šią profesiją), bet logiškai mąstant, rudenį , prieš lašišinių žuvų nerštą , šiame Lietuvos krašte licenzinių upių sąrašas gerokai gausesnis. Klausimas kodėl? Juk po neršto dalis šlakių grįžta atgal, jau nekalbant apie lašišas, kurios tik išneršusios leidžiasi upėmis žemyn, tiesa patinai dar keletą savaičių užsilaiko prie lizdų ir gruodžio mėnesį iškeliauja atgal į Baltiją. Taigi nėra ką lyginti rudeninę bandą ir likučius žiemą. Lieka neaišku kodėl patvirtintas toks upių sąrašas?

 Lašišų ir šlakių populiacija vakar ir dabar



Juk dar pavartęs Lietuvos TSR raudonąją knygą, 1981 metų leidimo, yra įrašyta dvi žuvų rūšys, tai lašiša ir šlakis. Pastraipoje kur nurodytas populiacijos gausumas rašo: lašiša-negausi, o šlakių neršto populiaciją Lietuvoje sudaro tik 600 žuvų. Pagrindinės nykimo priežastys - tai vandenų užterštumas, užtvankų statyba ir brakonieriavimas nerštavietėse. Matyti, kad po 30 metų situacija akivaizdžiai pasikeitė. Aišku su vandens užterštumu situacija pagerėjo. Sugriuvus sovietų sąjungai, sugriuvo ir didžioji dalis gamyklų, fabrikų. Pastatyti ir modernizuoti valymo įrenginiai. Dėl naujų užtvankų statybos tai dar neramumai manau nesibaigė. Po uždarytos Ignalinos atominės elektrinės pasklido kalbos, kad tik hidroenergetika gali išgelbėti mūsų šalį. Belieka tikėtis, kad atsakingi valdžios pareigūnai neleis griauti brangiausio mūsų šalies turto. Juk ir pagrindiniam šio projekto iniciatoriui dabar jau tikrai tas neberūpi. Aišku dar neramina kaimyninės Baltarusijos svaičiojimai apie šalia Vilniaus išdygsiantį atominį monstrą, bet manau, kad viskas ir liks tik kalbomis mūryta. Juk iš atominės, kaimynai leisdami verdantį vandenį į Nerį, pakeistų visą vandens ekosistemą. Viliuosi, kad bent jau šaltavandenės Lietuvos upės liks neliestos. O prie brakonieriavimo temos dar reikėtų priskirti ir verslinės „žūklės“ atstovus, kurie lašišinių žuvų migracijos periodu Kuršių mariose ar prie Nemuno žiočių surenka didžiulius kiekius šios neįkainojamos mūsų krašto vertybės. Mano nuomone žvejybos žurnaluose ir deklaracijose tikrai neatsispindi realūs sugavimo kiekiai. O dar genocidas neršto metu. Brakonieriai tobulėja, bevielis ryšys, įvairios GPS priemonės. Kodėl sostinės žūklės prekių parduotuvėse lašišų ir šlakių neršto metu išperkami visi didžiausi trišakiai kabliai? Kas bent kiek domisi šia karališka žuvimi puikiai žino, kad pusė jų nespėja išleiti ikrų. Šviežiai iškasti lizdai būna užleisti ir per keletą dienu užsineša dumblu.  Juk lašišažuvės tokiu laikotarpiu tampa labiausiai  pažeidžiamos.
Kalbant apie žvejus mėgėjus, tai džiugu, kad jau teko prie upės matyti kaip žvejai, tikri to žodžio prasme, paleidžia sugautą lašišą ar šlakį atgal. Aišku vyresnio amžiaus kolegoms į kraują įaugęs tarybinių laikų mentalitetas. Kai ranka paima žuvį, pirštai jau nebeatsilenkia. Bet laikui bėgant, manau situacija keisis į gerąją pusę ir bent viena paleista žuvis per metus, suteiks neišdildomų emocijų.
Pabaigai dar vienas patarimas asmeniškai, niekada nenaudoju papildomų priemonių žuviai išvilkti į krantą tokių kaip graibštas, ar dar blogiau kablys. Juk dvikova turi būti lygi ir visada priešininkui reikėtų suteikti paskutinę galimybę, tai turėtų būti užprogramuota kiekvieno žvejo„garbės kodekse“. Tenka matyti „kolegas“ su didingai pakabintais kabliais, kuriais galima būtų persmeigti ir šerną kiaurai. Lieka tik apmastymai, ko mes siekiame...
Ir nepamirškite, kad kiekviena paleista karališka žuvis į savo gimtuosius vandenis,  Jums atsilygins keleriopai, suteikdama nuostabių akimirkų ateityje!


G. Bučius